Knowing my job Dinki-Di-Dutch

                                                                                                    alias "Moreno"

    Kdo je Moreno?

    Moreno je krásný čokoládový kelpiák žijící v Holandsku, kterého jsme si vybrali coby krycího pejska pro naší Čokíí a je tudíž tatínkem vrhu A, ze kterého pochází naše úžasná fenečka Fríí.

    Podle čeho jsme krycího psa vybírali?

    Hlavní důraz jsme kladli na to, že chceme pejska opravdu pracovního lehkého typu s chutí dělat cokoliv a dělat to naplno, přitom jsme ale nehledali typického "pracáka" s pálením, klapatýma ušima a skoro 60ti centimetry v kohoutku :o) Chtěli jsme zkrátka pracovního psa, který by byl zároveň typickým představitelem plemene co se exteriéru týče. Naším cílem jsou štěňátka se sportovními předpoklady ať již pro agility či cokoliv jiného a zároveň i s povahou, díky které budou výbornými partnery a společníky za každé situace.

    Moreno je velmi temperamentní pes, o čemž nás přesvědčila jeho videa při pasení či tréninku agility a následně nám to i jednoznačně potvrdila jeho panička, když popisovala jeho akční a nadšený projev při čemkoliv. Zároveň je to pejsek velmi vyrovnaný a při pasení úžasně důrazný, výsledky jeho povahového testu jsou vynikající a to nás jedině utvrdilo v tom, že jsme vybrali opravdu dobře.

    Zároveň jsme dbali i na to, aby se jednalo o psa nekonfliktního vůči jiným cizím psům, jelikož již není výjimkou, že se v ČR dají potkat zástupci tohoto plemene, kteří se vůči jiným psům projevují agresivně, ačkoliv je takováto chování pro toto plemeno absolutně netypické a v zahraničí takovéto jedince velmi striktně selektují z chovu. I v tomto jsme ale měli štěstí, paní majitelka Natascha nám s hrdostí oznamovala, že Moreno, ač je pes sebevědomý, tak se za svůj život nikdy "neporval" a provokuje-li ho jiný pes, tak se zkrátka otočí a odejde, což jen svědčí o jeho výjimečném charakteru, který jsme při krytí mohli osobně poznat a musíme bez nadsázky říci, že Moreno je opravdu pes vysokých kvalit, zkrátka ten pravý ženich pro naší Čokí a pravý tatínek pro naše nové štěňátko.

 

    Moreno a jeho zdravotní vyšetření

- chybí spodní P2

- kyčle (HD) - pravá i levá A (bez příznaku dysplazie kyčelního kloubu)

- vyšetření očí PRA: negativní,

 - genetické vyšetření MDR1: normal (free) (Moreno není nosičem onemocnění, tudíž všechna jeho štěňátka budou vždy zdravá)

- vyšetření srdce: vyšetření negativní bez jakéhokoliv genetického zatížení

- sperma test: kdo se v tomto formuláři vyzná tak jeho scan je k vidění na stránkách Morenovi majitelky, nicméně dle jejích slov je na tom Moreno následovně: "mnoho živých a hodně se hýbajících jedinců" :o)

 

    Moreno a jeho výstavní úspěchy

- 2x VN1 - nejlepší štěně plemene

- 9x V1 - známka výborný a vítěz své třídy

- 4x JCAC - čekatelství na junior šampiona

- 5x CAC - čekatelství na šampiona

- 4x CACIB - nejlepší pes plemene

- 5x BOB - vítěz plemene

- 1x 2nd BOG - druhý nejlepší pes v FCI skupině

- tituly: holandský junior šampion, holandský šampion, mezinárodní šampion krásy

 

 

    Moreno při práci

    Jak již jsme zmínili výše, naším primárním kritériem pro výběr krycího pejska byl temperament a chuť do práce, jelikož štěňátko, které jsme si z vrhu chtěli nechat, jsme chtěli čistě coby sportovního pejska na Agility a naše představa byla velmi jednoduchá chtělo jsme zkrátka "dělo" takové jako je maminka Čokíí. Proto tedy videa Morena při práci pro nás byla rozhodující a zrovna tak jsme toto téma probírali i s majitelkou Nataschou a chovatelkou Biancou, která se svými kelpinkami (maminkou a polosestrou Morena) též věnuji Agility. Morena obě shrnuli výrazy jako velmi temperamentní blázen, který do všeho jde na plno, ale je i příjemně ovladatelný, což se nám tedy velmi velmi líbilo.

    Mimo jiné se Natascha s Morenem okrajově věnuje i pasení, což pro nás nebylo tak důležité, ale na videích je patrné, že vyniká důrazem a není zde žádný náznak, že by z ovcí měl respekt, což se nám líbilo též, jelikož jsme pro Čokíí chtěli psa, který se tak něčeho nelekne :-)

    Zde se můžete podívat na Agi trénink Morena s chovatelkou Biancou, která dle slov Nataschy má u něho větší respekt a dokáže jej lépe provést parkurem a pak jedno video z pasení :-)

 

     Morenovi sourozenci a jejich sportovní nasazení

    Doslova "třešničkou" na pomyslném dortu Morenovi dokonalosti bylo zjištění, že tři Morenovi sestry Cométe, Amidala a Ginger se aktivně věnují Agility a jejich projev na parkuru je přesně takový, jaký by dle našeho úsudku měl být. Tudíž nejenom Moreno je výjimečný sportovní pejsek, ale pochází ze spojení, které je v tomto ohledu opravdu velmi povedené. A důkaz místo slibů jsou následující videa jeho tří sester:

     

Amidala na Mistrovsví světa 2011, kde skončila na celkovém 4. místě

Amidala na Mistrovsví světa 2011, kde skončila na celkovém 4. místě (jumping)

Amidala a její Agility začátky :-)

 

 

   
     

Cométe na tréninku - na videu až zcela poslední účinkující pejsek

Ginger na PAWC 2011

Ginger a její Agility začátky

 

     Moreno na fotografiích

     Zde k vidění pár Morenových fotek, více fotografií najdete na stránkách paničky Nataschy zde: http://shayela.nl/picturesmorenoathome.html

                                                 

     

              

                             

           ¨